Субота, 27.04.2024, 02:29
Вітаю Вас, Гість

Відсутність вільного часу, надзвичайна зайнятість, постійний поспіх, численні проблеми, часті стреси, оточуючий шум - і так майже кожного дня. Як результат - зниження працездатності, денна сонливість, частий головний біль...

Невесела, але дуже знайома картинка мешканцям великого міста та пересічного вчителя.Додаткове навантаження на організм, яке ненавмисно ми самі собі створюємо, сигналізує відповідною реакцією - перевтомою. Перевтома виникає й накопичується непомітно, тому дуже важливо вчасно її виявити та попередити. На перший погляд, досить нешкідливий фізіологічний стан організму, який навіть і захворюванням назвати важко, є надзвичайно небезпечним для організму людини. Він виникає в результаті надмірної активної діяльності та проявляється тимчасовим зниженням працездатності. Тому не слід переоцінювати свої фізичні й розумові можливості - зробити все й одразу ще нікому не вдавалось, а ось дати організму час відпочити, набратися сил і поповнити резерви енергії - те, чого йому, як правило, не вистачає.

Ознаки, що свідчать про перевтому. Не слід плутати поняття стомлення та перевтома. Стомлення - це нормальний стан організму, а перевтома - граничний стан між здоров'ям і хворобою. Сьогодні вченими доведено, що стомлення є природним збудником процесів відновлення працездатності, а перевтома відчувається, коли організм витратив більшу частку енергоресурсів, а їх активне поповнення ще не почалося.Виявити та попередити перевтому досить нескладно: якщо ви відчуваєте слабкість, помітили, що стали неуважними, погано запам'ятовуєте нову інформацію або ж взагалі не пам'ятаєте, куди поклали записник із нотатками, що робили 20 хвилин тому (безлад на столі не враховується - це не ознака перевтоми, а скоріше натяк, що настав час навести порядок на робочому місці), відчуваєте апатію або ж, навпаки, агресивність, відчуваєте часті перепади настрою, порушення сну - усе це і є найпоширенішими ознаками перевтоми організму, які свідчать, що потрібно як слід відпочити та трохи збавити темп життя, тим самим знизивши навантаження на організм.Багато хто вважає, що втомлений вигляд є однією з найперших ознак перевтоми. Зовсім ні! Поява синців під очами, зміна кольору обличчя свідчать про те, що перевтома починає переходити у хронічну форму, яка у свою чергу вимагає припинення роботи на тривалий строк і спеціального лікування. В іншому випадку перевтома може перерости в серйозні захворювання.

Уникнення перевтоми: уся справа в бажанні. У медицині розрізняють три види перевтоми: розумову, фізичну та психічну. Розумова перевтома характеризується зниженням продуктивності інтелектуальної праці, ослабленням уваги, уповільненням мислення тощо. Фізична перевтома виражається в порушенні функції м'язів: зниженням сили, швидкості, точності рухів. Ознаки психічної перевтоми спостерігаються при постійній психічній напрузі, проявляються надмірним почуттям відповідальності й надмірних хвилюваннях.Учені дійшли висновку, що розповсюджений нині синдром перевтоми й вигоряння на роботі є нічим іншим, як результатом власної недбалості й легковажного ставлення до самих себе. Результати дослідження, проведеного Единбурзьким університетом, свідчать, що понад 60 відсотків працюючих страждають від перевтоми, і, як наслідок, має проблеми зі здоров'ям - головні болі, болі в ділянці серця та хребта. При цьому близько 55 відсотків могли б уникнути цього, якби захотіли. Але в тому-то й проблема, що багато хто просто не вміє планувати свій день так, аби не перевтомлюватись!

Перевтома та її профілактика. Як позбавитись перевтоми? Відповідь проста: перш за все необхідно знизити навантаження на організм, вибудувавши заново або хоча б реконструювавши розпорядок власного дня. У вас не вистачає часу на повноцінний сон? Пам'ятаєте принцип «Про це я подумаю завтра»? Махніть на все рукою, лягте спати раніше, відклавши всі «невідкладні» справи на «завтра» - переробити все за один вечір навряд чи можливо, а ось відновлений запас енергії піде тільки на користь. Не вистачає часу на піші прогулянки? Медики стверджують, що якщо 3-5 разів на тиждень після роботи робити піші прогулянки по 20-30 хвилин не пізніше ніж за 2 години до сну, уже через 1-2 тижні відновлюється порушений сон і збільшується працездатність. Зник або, навпаки, з'явився не притаманний вам апетит? Деякі люди при перевтомі гублять апетит, а інші починають їсти за двох чи навіть трьох. Слідкуйте за своїм харчуванням, адже «за компанію» можна не лише схуднути, а й набрати кілька зайвих кілограмів. Не плануйте на день більше, ніж ви реально можете зробити: правильний розрахунок власних сил допоможе вам уникнути негативних емоцій у випадку, якщо щось із запланованого не встигли зробити.Урятувати себе від перевтоми можемо тільки ми самі. Ми самі створюємо правила свого життя, самі їх дотримуємось і самі у праві їх змінювати. Життя - не теорема, яку треба комусь доводити, життя скоріше схоже на задачу, умови якої не тільки можна, а й слід змінювати, аби отримувати від нього задоволення.

Автор: В. Зінченко